У прелепом бисеру Кладова, тврђави Фетислам, обележен је Dan saradnje Interreg 2024, у оквиру IPA програма прекограничне сарадње између Румуније и Србије, уз представљање постигнућа пројеката две земље финансираних кроз програме прекограничне сарадње Европске уније. Поред Сајма прекограничних пројеката где су посетиоци могли да се информишу о иновативним програмима који обликују будућност овог региона, обиласка средњовековног здања и богат културно-забавни програм, истакнут је значај блиске сарадње између две суседне земље, Румуније и Србије.
Бојан Божановић, заменик председника општине Кладово, у име председника општине Кладово Саше Николића, и своје лично име поздравио је присутне госте и изразио задовољство што се овај значајан дан сарадње одржава у нашем граду.
„Надам се да сте пријатно изненађени оним што сте видели у Фетисламу, јер је то последња уређена тврђава на Дунаву. Она данас представља велику туристичку атракцију и тога не би било без помоћи Европске уније кроз IPA програме и сарадњу Републике Србије, наших ресорних министарстава, Владе РС и нашег председника који је отворио ово велелепно здање и тиме јасно ставио до знања да је Кладово дестинација која се тек развија. Позивам вас да се поново вратите код нас следеће године, јер имамо најаву великих пројеката, базена који се граде, што говори да Кладово постаје озбиљна туристичка дестинација у Србији“, нагласио је заменик председника општине Кладово.
Представљајући пројекте имплементиране у нашој општини, Невенка Болдорац, помоћница председника општине, истакла је да се овај дан обележава у знак јачања сарадње „не само нас појединачно као општина, већ целог пограничног региона“.
„До сада смо у прекограничној сарадњи са Румунијом имали 10 пројеката, укупне вредности европских средстава и са нашим учешћем више од три милиона евра, које смо уложили и имплементирали на територији наше општине. Најпоноснији смо за пројекте који се дешавају у континуитету јер добијете готов производ као што је овај, тврђава Фетислам. Први пројекат прекограничне сарадње са Румунијом, са општином Пожежена, био је израда пројектно-техничке документације, са 12 пројеката и студијом оправданости, и представљао је велики пут за аплицирања за све остале приступне фондове, али и могућности за финансирање и инвестирање у Фетислам. Други пројекат „Наслеђе на граници Дунава“, садржао је мапирање туристичких потенцијала али и рад са локалним становништвом. Продукт овог пројекта је Визитор центар, у вредности већој од милион евра, местом где посетиоци добијају прве базне информације и крећу у истраживање овог великог локалитета. Печат овом локалитету дао је пројекат „Тајне средњовековних тврђава гвоздене капије Ђердапа“, кроз који смо уредили Мали град. Ове године славимо 500 година од када је изграђен Мали град, а прошле године смо свечано отворили Фетислам. У средњовековном здању има још пуно посла, али желела сам да нагласим како смо са три пројекта из IPA programa прекограничне сарадње добили готов производ“, рекла је Болдорац.
Такође, улагала су и ресорна министарства, привреде и заштите животне средине Републике Србије, а кроз програм „ЕУ за тебе за културно наслеђе и туризам“ реконструисана је цела Летња позорница, проширени су капацитети у каструму Малог града, нагласила је помоћница председника општине Кладово и додала да су изграђени тоалети са шминкерницом, уређена је капија Малог града, цела Варош капија и бедеми од првог до шестог бастиона са 10 лагума који су инкорпорирани у један од тих бедема. Да се не ради само о локалним пројектима говори и чињеница да је Фетислам заштићено културно добро Републике Србије, нешто чиме ћемо сачувати своје биће, свој идентитет, целину, национални идентитет.
Када је реч о пројектима за будућност, за поколења која тек требају да дођу су и пројекти везани за заштиту животне средине, за енергетску ефикасност, коришћење обновљивих извора енергије, за улагање у инфраструктуру, опрему за понашање у ванредним ситуацијама и праћење климатских промена.
„Морамо добро да размишљамо како ћемо да обезбедимо сигурност, лепшу будућност нашим генерацијама. Права ствар је када читав регион учествује у томе, заједно смо у Подунављу, ми са десне обале, они са леве и можемо доста да учинимо и зауставимо процесе који деградирају природу, воду, ваздух и земљу“, истакла је Болдорац, помоћница председника општине Кладово.
У знак прославе снажних културних веза између Румуна и Срба, млади са обе стране границе, фолклорни ансамбли „Danubius“ и „Полет“ извели су традиционалне песме и игре, а популарни румунски женски састав „Pretty Loud Band“, одржао је концерт.
Обележавању овог значајног датума присуствовали су представници Министарства за Европске интеграције Републике Србије, Министарства за развој и јавну управу Републике Румуније, Регионална Канцеларија за прекограничну сарадњу из Темишвара, представници пројеката са којима је Кладово сарађивало, као и бројни гости.