Семинар за управљаче заштићених подручја, 13. по реду, у организацији Министарства заштите животне средине и Туристичке организације општине Кладово, као домаћином, окупио је у хотелу „Ђердап“ представнике ресорног министарства, на челу са Саром Павков, државним секретаром у Министарству заштите животне средине, Републичког и Покрајинског завода за заштиту природе, ЈП „Национални парк Ђердап“, више од 140 управљача заштићених подручја из целе Србије, ЈП „Војводинашуме“, Младе истраживаче Србије и многе друге. Учесници семинара „Од изазова до иновације“ говориће са каквим се изазовима сусрећу чувари заштићених подручја, иновацијама у плановима управљања, унапређењу капацитета и компетенција управљача, а биће организоване и радионице. Председник општине Кладово, Саша Николић, пожелео је учесницима семинара срећан рад, уз жељу да понесу лепе утиске из нашег места, јер овде живе добри људи и домаћини, и изразио наду да ће поново посетити наш град.
Председник општине Кладово је говорећи о сарадњи ресорног министарства и локалне самоуправе нагласио да „синергија која постоји између Владе Републике Србије, ресорних министарстава и локалне самоуправе доприноси бољем животу људи“.
„Великим доприносом Министарства заштите животне средине у последњих пар година на боље смо променили изглед заштићеног подручја Бледерија и верујем да ће тако бити и убудуће. Један од показатеља је и овај скуп где су се окупили сви људи који се баве заштићеним подручјима на територији Републике Србије. Свако дрво које смо посадили у нашој општини, а посадили смо више од 1.300 садница, свака депонија која је очишћена, сваки екопарк за децу значиће деци не само данас већ и генерацијама које долазе“, нагласио је Николић.
Државни секретар у Министарству заштите животне средине, Сара Павков, истакла је да су овакви скупови важни јер представљају примену праве мере на који начин управљачи могу да унапреде пословање и још боље штите природу, али и да разумеју које иновације могу да искористе да додатно приходују и, самим тим, да то уложе у заштиту природе.
„У Србији је 474 заштићених подручја, једно од њих је и Бледерија, бисер истока, не само водопад, него много више од тога. Министарство је ове и претходних година уложило средства за обележавање заштићеног подручја и за бољи приступ самом драгуљу, који је у виду водопада, како би сви посетиоци на одржив начин могли да уживају у тим лепотама и на томе ћемо додатно радити и инвестирати, надам се, уз подршку локалне самоуправе. Сарадња са општином Кладово је сјајна, јер поред заштите природе у оквиру животне средине, паралелно радимо и на унапређењу комуналне инфраструктуре, а веома значајан сегмент за управљање отпадом је камион смећар, који сутра стиже у Кладово, како би се боље, брже и лакше управљало отпадом. Генерално, у овај крај улажемо у мере пошумљавања, у замену котлова, и то на више фронтова радимо како би исток Србије подигли да боље штити животну средину“, рекла је Павков.
Александра Васиљевић, директор Туристичке организације општине Кладово, каже да већ пету годину управљају заштићеним Спомеником природе Беледија и додала да ове године бележе више од 10.000 посетилаца и туриста.
„Семинар је прилика да са колегама из других заштићених подручја поделимо искуства, да изнесемо своје проблеме, и у сарадњи са стручњацима нађемо решење, а на нама је да унапређујемо рад и да нам очување те природе буде на првом месту“, истакла је директор ТОО Кладово.