Učenici OŠ „Vuk Karadžić“ i Srednje škole Kladovo u saradnji sa Arheološkim muzejom Đerdapa i studentkinjom arheologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Vesnom Matasarević, sinoć su na platou ispred muzeja održali svojevrsno predavanje i ujedno manifestaciju na temu „Rimsko nasleđe i mi“. Đaci obučeni u toge dočarali su prošlost mnogobrojnoj publici koja je znatiželjno slušala o nasleđu cara Trajana, kulturi odevanja, o Rimskim legijama, latinskim sentencama i ostavi iz nekadašnje Transdierne odnosno Tekije. Nakon manifestacije, namali broj posetilaca uživao je u vođenju kroz stalnu postavku Arheološkog muzeja Đerdapa, koju im je priredio Siniša Lekić, direktor muzeja.
„Manifestacije ovog tipa, pored edukativnog karaktera za učenike mlađeg i starijeg uzrasta, imaju za cilj i saradnju sa institucijama za razvoj kulture i turizma. Saradnja sa muzejom je dragocena. Tako će se pronaći ideje za tematske festivale i sve prateće elemente koji idu uz njih, kao što su suveniri, kulinarstvo, scensko prikazivanje običaja iz dalje i bliže oblasti ovog kraja. Pored obrazovnog karaktera namera nam je bila da skrenemo pažnju javnosti na potrebu da se o kulturnoj baštini mnogo više govori, a ne samo očuva ono što postoji, već da to bude važan segment ekonomskog dobitka za malu privredu i institucije. U realizaciji manifestacije učestvovali su profesori Sunčica Bondokić, Aleksandra Jovanović, Marko Gruičić i Ivana Nikolić Radulović uz svesrdnu pomoć i podršku direktora OŠ „Vuk Karadžić“ i Srednje škole Kladovo i direktora Arheološkog muzeja Đerdapa“, napominje profesor Gordana Antić, jedan od organizatora ovog predavanja.
O manifestaciji koja je organizovana zahvaljujući velikom entuzijazmu profesora i o daljim planovima govorila nam je profesorka Ivana Nikolić Radulović.
„Cilj nam je bio da promovišemo naše kulturne vrednosti, odnosno, ono što je ostalo iza Rimljana s obzirom da je puno rimskih imperatora živelo na ovim prostorima. Iza čuvenog cara Trajana u našoj opštini ostali su rimski put, Trajanova tabla i most. Imali smo ideju da promovišemo sve znamenitosti koje znače našim sugrađanima, ali i turistima koji posećuju naš grad. Radimo na tome da organizujemo, a možda i nateramo ljude da sve ono što je zaostavština i onog što je sačuvano napravimo Zavičajni muzej u kojem bi sve to čuvalo. Ove godine manifestacija je bila određena više ka Tekiji i Transdierni, ali će svake sledeće godine selo, zaseok, oblast ili varošica dobiti svoju priču“, kaže Nikolić Radulović.